Як розвивалися відносини України з Ініціативою Тримор'я
У серпні 2019 року, під час візиту президента України Володимира Зеленського у Польщу він заявив, що Україна зацікавлена стати активним учасником регіональних проєктів та ініціатив Польщі, наприклад таких, як Тримор’я, що охоплює країни між Балтійським, Адріатичним та Чорним морями. Також було зазначено, що Україна уже зараз співпрацює у рамках будівництва транс’європейської магістралі Via Carpatia, і обговорює амбітний для України проєкт водного шляху Е-40.
У жовтні 2019 року голова польського МЗС Яцек Чапутович, заявив про те, що Україна не може зараз приєднатися до Ініціативи трьох морів, оскільки до неї належать країни Центральної та Південної Європи, які є членами ЄС. Керівник польської дипломатії пояснив, що Тримор’я не варто пов’язувати з геополітикою, оскільки це лише інфраструктурний проєкт.
У листопаді 2019 року, під час візиту президента України Володимира Зеленського в Естонію, він заявив, що Україна зацікавлена у приєднанні до Тримор'я і має намір предметно обговорити це питання з естонськими партнерами.
Після початку російського вторгнення під час російсько-української війни, президент Польщі Анджей Дуда у своєму звернені до Верховної Ради України 22 травня 2022 року заявив, що Україна повинна приєднатися до ініціативи Тримор’я. Пізніше 7 червня 2022 року прем'єр міністр Польщі Матеуш Моравецький під час відкриття у Любліні дводенного конгресу місцевого самоврядування країн Тримор’я заявив, що Ініціатива Трьох морів неможлива без залучення до неї вільної та суверенної України.
На сьомому саміті в Ризі 20 червня 2022 року, виступаючи по відеозв'язку, президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна має стати членом Ініціативи трьох морів. Зеленський запропонував посилити трактування співпраці в рамках "Тримор'я", наголосивши на важливості логістики. Говорячи про співпрацю у сфері енергетики, Зеленський нагадав, що Україна має одні з найбільших у регіоні сховища газу. На цьому саміті Україна отримала статус партнера-учасника Ііціативи.
Зеленський також закликав країни Тримор’я взяти участь у відновленні України як у «найбільшому проекті нашого покоління» і окреслив кілька сфер, у яких Україна могла б особливо тісно працювати з цими 12 державами:
- логістика (зокрема реалізація трансєвропейського коридору Via Carpathia, який покликаний об'єднати Північну та Південну Європу. Зеленський зазначив, що Україна могла б відігравати роль одного з логістичних центрів на цьому шляху. «Ми можемо приєднатися до Via Carpathia вже зараз», — сказав він);
- енергетика (Зеленський нагадав, що Україна має одні з найбільших у регіоні сховищ газу. «Використовуючи можливості інтерконекторів Польща — Словаччина, Польща — Україна, ми можемо задовольнити потреби всіх країн Тримор’я. Наш експорт електрики може стати нашим внеском до енергобалансу ваших країн. І допоможе вам стати незалежними від російського енергетичного тиску», — наголосив президент України);
- інфраструктура та діджиталізація («Ми повинні працювати над розширенням пунктів пропуску на кордонах України, можемо надати підтримку багатьом інфраструктурним проектам у сфері диджиталізації, посилити наші регіональні цифрові зв’язки», — заявив Зеленський).
Своєю чергою, 20 червня країни Тримор’я вирішили надати Україні спеціально створений статусу партнера-учасника. Про це заявив президент Польщі Анджей Дуда. За його словами, цей тип співпраці відрізняється від стратегічного партнерства Тримор’я зі США, Британією чи Єврокомісією і призначений для тих країн, які ще не є членами Євросоюзу.
В яких проектах Україна бере участь