5 безвізів з Євросоюзом. На якому етапі підписання та в чому користь для України?
Загалом Україна має приєднатися до 5 угод, які забезпечують безперешкодне пересування товарів і послуг всередині ЄС. Вони стосуються сфери енергетики, митниці, перевезень, цифрового ринку та торговельних умов.
Енергетичний безвіз
До енергетичного безвізу Україна приєдналася буквально за декілька днів після початку повномасштабної війни. Саме вночі з 23 лютого було заплановане відключення української і молдовської електромереж від російської і білоруської. Під час дослідження було заплановано провести метрологічні роботи, необхідні для майбутнього приєднання мереж України і Молдови до об’єднаної європейської мережі. Завдяки зусиллям європейських партнерів, всього за 2 тижні були вирішені всі питання щодо приєднання української електромережі до європейської. Тож вже з березня українська енергосистема працює синхронно з енергомережею континентальної Європи ENTSO-Е.
Також Україна та ЄС відновили міждержавну торгівлю електроенергією.
30 червня розпочався експорт електроенергії з України в напрямку Румунії. Очікується, що торгівля електроенергією на інших з'єднаннях (Україна-Словаччина, Україна-Угорщина та Молдова-Румунія) розпочнеться згодом.
Митний безвіз
Нещодавно було ухвалено рішення про запрошення України до митних Конвенцій про процедуру спільного транзиту (NCTS) та спрощення торгівлі товарами.
Очікується, що розпочати міжнародне застосування NCTS Україна зможе вже наприкінці 2022 року. Цьому має передувати прийняття Верховною Радою України законопроектів про приєднання до двох конвенцій.
Зараз Україна працює над гармонізацією Митного кодексу України, впровадженням європейських правил та сервісу на митниці, пришвидшенням можливості проходження товарів через кордон для бізнесу. Україна завершує тестування NCTS на відповідність положенням Конвенції про процедуру спільного транзиту. Приєднання до міжнародної системи, поміж іншого, дозволить обмінюватися митними даними в режимі реального часу та контролювати товари на кожному етапі перевезення. Це важливий крок у напрямку детінізації та боротьби зі зловживаннями на митниці. Митний безвіз – це також поштовх для розвитку логістичних, комерційних та торгівельних хабів в Україні.
Конвенція про процедуру спільного транзиту є основою для переміщення товарів між 35 країнами: державами-членами ЄС, країнами Європейської асоціації вільної торгівлі (ЄАВТ/EFTA), Туреччиною, Північною Македонією та Сербією. Технологія, яка лежить в основі Конвенції, - Нова комп'ютеризована система транзиту (NCTS).
Промисловий безвіз
Україна веде роботу для підписання «промислового безвізу» (угода АСАА). Він означає визнання еквівалентності української системи технічного регулювання та оцінки відповідності європейській. Його підписання полегшить доступ української продукції на іноземні ринки. А виробники промислової продукції матимуть змогу отримувати необхідні сертифікати в Україні, а не шукати офіційного представника в Євросоюзі.
Наразі проводиться моніторинг результатів адаптації законодавства. Нещодавно Володимир Зеленський закликав уряд пришвидшити роботу над підписанням цього безвізу, тож очікуємо наступних кроків.
Більше про цей безвіз - у нашому дописі: https://bit.ly/3IJLR5e
Транспортний безвіз
29 червня Україна уклала угоду про лібералізацію автомобільних перевезень. Угода допоможе розв’язати проблему нестачі дозволів на міжнародні перевезення, покращить логістику, ціну та швидкість перевезень для українських підприємців. Відтепер в ЄС також визнаватимуть українські посвідчення прав водія. Це важливо для тих українців, котрі мають водійські посвідчення старого зразка.
Більше про особливості цього безвізу ми писали раніше: https://bit.ly/3yFLSCA
Цифровий безвіз або приєднання до цифрового ринку ЄС
Кабмін затвердив делегацію для переговорів України та ЄС щодо участі України у програмі "Цифрова Європа". Це масштабний проєкт на 7,5 млрд євро. Він фінансує дослідження та програми у сфері штучного інтелекту, кібербезпеки та цифрових навичок.
Повноцінна інтеграція та використання інструментів цифрового ринку з ЄС залучить додаткові декілька млрд. дол. для нашої економіки. Також зникнуть бар'єри у електронній торгівлі України та ЄС і з’явиться можливість використовувати електронний цифровий підпис у зовнішньоекономічній діяльності.
Підписання безвізів надзвичайно важливе для економіки та подальшої відбудови нашої країни. Вони є чітким сигналом стрімкого зближення України та ЄС.